Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Zielone podróżowanie: Jak Twoja podróż może wspierać zrównoważony rozwój?
Zielone podróżowanie: Jak Twoja podróż może wspierać zrównoważony rozwój?

Zielone podróżowanie jest nie tylko trendem w turystyce; to konieczność, aby zapewnić przyszłym pokoleniom świat bogaty w zasoby naturalne i różnorodność biologiczną. Jest to podejście do podróżowania, które promuje zrównoważony rozwój poprzez minimalizację negatywnego wpływu na środowisko. Aby to osiągnąć, warto zrozumieć wpływ, jaki mają różne środki transportu na naszą planetę, i dokonywać świadomych wyborów.

Jaki rodzaj transportu wybrać?

Samochody są jednymi z głównych sprawców zanieczyszczenia powietrza w miastach, a ich emisja CO2 na osobę jest znacząco wyższa w porównaniu do innych środków transportu, zwłaszcza na dłuższych dystansach.

Samoloty, choć oferują szybkość i efektywność na długich trasach, generują ogromne ilości gazów cieplarnianych per pasażer, szczególnie podczas startu i lądowania.

Z kolei pociągi stanowią jedną z najbardziej ekologicznych opcji podróżowania, szczególnie te elektryczne. Ich emisja dwutlenku węgla na kilometr na pasażera jest znacznie niższa niż w przypadku samochodów czy samolotów, a inwestycje w nowoczesne, szybkie kolejowe sieci komunikacyjne sprawiają, że podróżowanie tym środkiem transportu staje się coraz bardziej konkurencyjne czasowo.

Rowery i piesze wędrówki to formy podróżowania, które mają zerowy wpływ na środowisko, promują zdrowie i pozwalają na bliższy kontakt z naturą. Chociaż nie zawsze możliwe do zastosowania na długich dystansach, są idealne do zwiedzania lokalnych atrakcji i okolic.

Porównując te środki transportu, łatwo zauważyć, dlaczego wybór pociągów jest jednym z najlepszych rozwiązań dla zielonych podróżników. Pociągi oferują komfortowe warunki podczas podróży, możliwość podziwiania krajobrazów i, co najważniejsze, znacząco mniejszy ślad węglowy. Promowanie korzystania z kolei, szczególnie na trasach międzymiastowych i międzynarodowych, może znacznie przyczynić się do redukcji globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Aby podróże były jeszcze bardziej zielone, warto również rozważyć takie praktyki jak minimalizacja odpadów (np. korzystanie z wielokrotnego użytku butelek na wodę), wybór zakwaterowania z certyfikatami ekologicznymi oraz wsparcie lokalnych przedsiębiorstw i ekoturystyki.

Promowanie zrównoważonego rozwoju przez zielone podróżowanie nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, ale również wzbogaca doświadczenie podróżnika, oferując głębszy wgląd w lokalne kultury i naturalne piękno odwiedzanych miejsc. Jako podróżnicy, mamy moc zmiany – wybierając świadomie, jak i gdzie podróżujemy, możemy mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety.

Piłkarze na EURO 2024 pociągiem

W trend zielonego podróżowania wpisują się też władze Polskiego Związku Piłki Nożnej. Po zakwalifikowaniu się do EURO 2024 w Niemczech, wybrana została już baza, PZPN postawił na Hanower.

Lokalizacja jest na tyle dogodna, że jest pomysł, aby nasza drużyna narodowa na grupowe mecze jeździła koleją. Hanower jest dobrze skomunikowany z miastami, gdzie nasi piłkarze rozegrają mecze grupowe (Hamburg, Berlin i Dortmund). W PZPN pojawił się plan, by zamiast samolotem na te mecze pojechać pociągiem. Mówił o tym w stacji TVP Sport sekretarz PZPN Łukasz Wachowski: "Bardzo dobrze jest sieć kolejowa rozbudowana w Niemczech. Mieliśmy też okazje wcześniej kilkukrotnie się tymi kolejami przejechać i wygląda na to, że to jest dobre rozwiązanie. Oczywiście zawsze mamy też ten backup w postaci samolotu, ewentualnie autokaru".

Także dla samych piłkarzy podróż koleją będzie bardziej komfortowa, mimo, że potrwa trochę dłużej niż lot samolotem, to nie będzie związana z kłopotliwą odprawą na lotnisku.

Pamiętaj - Ziemię pożyczyliśmy od naszych wnuków.

Musimy dbać o naszą planetę, musimy zrobić wszystko, aby oddać naszym wnukom Ziemię w najlepszym możliwym stanie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 884 886 884
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl